Sásd Város Önkormányzata bemutatja a polgároknak, hogy az önkéntesség, a csapatmunka és a kölcsönös megértés hogyan járul hozzá a közösség lelki jóllétéhez válság idején – A „BEYOND” című projekt 6. rendezvénye
A „BEYOND – Rural Communities pushing BEYOND COVID-19” című projektet az Európai Unió társfinanszírozza a Polgárok, Egyenlőség, Jogok és Értékek programon (CERV program) keresztül; a „Városok hálózatai” című pályázati felhívás keretében. A projektnek 148 015,00 EUR összegű támogatást ítéltek meg. A projekt 2022. 12. 01. és 2024. 11. 30. között valósul meg (időtartam: 24 hónap). A vezető partner Cestica Önkormányzata (Horvátország), a további partnerek pedig Heiningen Önkormányzata (Németország), Ormož Önkormányzata (Szlovénia), Zavod Sopotniki (Szlovénia), Cavriago Önkormányzata (Olaszország), Usseaux Önkormányzata (Olaszország) és a Sásd és Térsége Nonprofit Kft. (Magyarország).
2024. szeptember 18. és szeptember 20. között került megrendezésre Sásd városában a BEYOND projekt 6. rendezvénye. A rendezvény minden programja a helyszínen zajlott. A programokat az alábbi célok elérése érdekében szerveztük:
- Felhívni a polgárok figyelmét arra, hogy a vidéki közösségek hogyan segíthetik elő a mentális jóllétet és a társadalmi befogadást civil szervezetek által vezetett önkéntes alapú akciókon keresztül;
- A polgárok azon képességének fejlesztése, hogy aktívan részt vegyenek a vidéki közösségek mentális egészségére koncentráló tevékenységekben válsághelyzetben (mint pl. a COVID-19 világjárvány).
A rendezvény első napján (2024. szeptember 18., szerda) Sásd Város Önkormányzata nyitókonferenciát, valamint csoportos beszélgetéseket szervezett a vidéken élők mentális egészségének helyzetéről a Sásdi Művelődési Házban. A konferencia Sásd Város Önkormányzatának bemutatkozásával kezdődött, melyet Pintér Gábor alpolgármester úr tartott. Ezt követően a partnerek képviselői mutatták be röviden a saját közösségüket és a COVID-19 világjárvány hatását a közösség tagjainak mentális jóllétére. A korábbi beszélgetésekre, véleményekre építve a Mentimeter segítségével interaktív kérdőíves felmérést végeztünk (a korábbi, érzelmi tanulásra összpontosító projektünkkel összhangban), hogy ösztönözzük a résztvevőket és a pandémia hatásaival kapcsolatos kérdéseket vitassunk meg. A résztvevők arról beszélgettek, hogy szerintük kit érintett a leginkább a világjárvány, milyen intézkedéseket találtak a leghatékonyabbnak és mi változott a közösségekben a világjárvány utáni időszakban. A nap végén a vendégek közös vacsorán vettek részt, ahol folytathatták a beszélgetést és új barátságokat, tartalmas kapcsolatokat alakíthattak ki.
A második nap (2024. szeptember 19., csütörtök) programjában olyan intézménylátogatások és előadások szerepeltek, melyek Sásd társadalmi befogadást és a közösség mentális jóllétét elősegítő jó gyakorlataihoz kapcsolódtak. A nap a helyi termelői piac, a Piac Korzó meglátogatásával kezdődött, amit önkéntesek is segítenek karbantartani. Megtudhattuk, hogy a piac a város társadalmi tevékenységeinek központja és azzal, hogy önkéntesek is szerepet vállalnak a helyszín karbantartásában és fejlesztésében (önkéntes csoportok által, akik segítenek tisztán tartani a közelben levő műemlékeket, rendezvényeket szerveznek stb.), hozzájárul a szolidaritáshoz, társadalmi befogadáshoz és a közösséghez tartozás érzéséhez.
Ezt követően a Sásdi ÁMK Bölcsődéjét és Óvodáját látogattuk meg, valamint a Művelődési Központot. Az oktatási intézmények és a művelődési központ működésének bemutatásán, valamint a munkatársakkal folytatott beszélgetéseken keresztül a résztvevők megláthatták, mennyire fontos a tevékenységeket a világjárvány valóságához igazítani és hogy milyen jelentős szerepet játszik az oktatás és a sport a közösségi szellem építésében a legnehezebb időszakokban
A délutáni szekcióban előadások hangzottak el arról, hogyan boldogult és őrizte meg ellenállóképességét Sásd (és egész Magyarország) lakossága a világjárvány idején. Az első előadás, melyet Gellért Lívia szakpszichológus tartott ’A COVID-19 járvány pszichés hatásai a járvány közben és után’ címmel azt mutatta be, hogyan hatott a pandémia a közösség mentális állapotára, és hogyan viszonyultak a lakosok (köztük a legveszélyeztetettebbek – idősek, fogyatékkal élők, fiatalok, alacsony jövedelmű családok stb.) az önkéntességhez és az egészségügyi intézkedések betartásához. A szakértő rámutatott, hogy a világjárvány előrehaladtával a lakosok egyre kevésbé bíztak a hatóságokban és kevésbé voltak hajlandóak betartani az intézkedéseket. Ez abból fakadt, hogy az irányelvek folyamatosan változtak, módosultak, ami összezavarta az embereket a járvány ideje alatt. Arra a következtetésre jutottak, hogy a világjárvány nagymértékben aláásta a közösség jóllétét, ami viszont együttműködőbbé tette a közösségeket. Erre a narratívára építve annak bemutatására, hogy Sásd városa hogyan éri el a lakosokat, Hajós Angéla, a Sásdi Család- és Gyermekjóléti Központ intézményvezetője, valamint a Helyiek a Városért Egyesület nevében Pintér Gábor alpolgármester mutatta be, hogyan szervezett az Egyesület és az önkormányzat helyiek által vezetett önkéntes csapatokat, akik segítettek fejleszteni a közösséget. Megtudhattuk, hogyan dolgoztak együtt rendszeresen a csapatok városi területek parkosításán, padok, műemlékek és egyéb közterületek tisztításán, helyi rendezvények – például Adventi Vásár – szervezésén stb. Azzal, hogy a helyi lakosok így bevonódtak a közösségbe, erősödött a közösséghez tartozás érzése, a polgárok érezték, hogy értékelik őket és Sásd városa ellenálló tudott maradni a világjárvány idején. A rendezvény ezen részében folytatott beszélgetésekből a résztvevők megtudhatták, hogyan kezeljék a hasonló kérdéseket a saját közösségükben.
A rendezvény 3. napján (2024. szeptember 20., péntek) a program két részre osztódott: 1) Kirándulás az Orfűi Malmokhoz. Itt példát láthattunk arra, hogy különböző hátterű emberek hogyan dolgoznak együtt önkéntesként egyesületekkel a kulturális örökség megóvása érdekében. A malmok működésének bemutatása során hangsúlyozták, hogy a helyszín fennmaradása csak az közösségi alapítvány (önkéntes alapú) munkájának köszönhető, ami éberen őrködik a malmok állapota felett és népszerűsíti őket a lakosság és a látogatók körében. A résztvevők megismerték, hogyan működik a gyakorlatban a csapatmunka, az önkéntesség, a szolidaritás és ezt a példát alkalmazhatják a saját tevékenységeikben is. 2) Projekttalálkozó: a partnerek képviselői megvitatták a következő/záró rendezvény terveit, valamint a sásdi rendezvény eredményeit.
Az esemény megszervezésének és lebonyolításának ezen megközelítésén keresztül a résztvevők megtanulták:
- Hogyan tudnak az egyesületek és a helyi önkormányzatok együttműködni, elősegíteni a mentális jóllétet és a társadalmi befogadást önkéntes alapú akciókon keresztül;
- Hogyan kezeljük a mentális egészséggel kapcsolatos kérdéseket a vidéki közösségekben válsághelyzetben (pl. COVID-19 világjárvány) különböző keretek között (oktatás, egészségügy, kulturális örökség népszerűsítése stb.)
- Hogyan járulnak hozzá az európai értékek a közösség jóllétéhez és a társadalmi befogadáshoz.
A rendezvényen komoly hangsúlyt kapott az európai értékek, mint például a szolidaritás, az együttműködés és a demokrácia fontossága is. A különböző hátterű sásdi résztvevők e közös értékek mentén fogtak össze, erősítve az európai identitás- és közösségtudatot. Ez pedig a polgárok jóllétének és a társadalmi befogadásnak a megerősödését eredményezte.
Az eseményhez kapcsolódó dokumentumok az alábbi linkeken érhetők el: